Namams skirta aparatinė kosmetologija tampa realybe

Namams skirta aparatinė kosmetologija tampa realybe

Šiuolaikinių technologijų vystymesi viena iš pagrindinių tendencijų – miniatiūrizacija. Griozdiškos elektroninės skaičiavimo mašinos šiandien transformavosi į kišeninius kompiuterius; namų kinas ir infraraudonųjų spindulių saunos apsigyveno butuose. Mūsų būstas, susietas su visu pasauliu interneto dėka, „intelektualėja“ tiesiog akyse. Šios minitiūrizacijos ir intelektualizacijos tendencijos palietė ir aparatinę kosmetologiją, atsirado buitiniai, asmeninio naudojimo fototerapijos prietaisai.

Lazerių pakeitimas šviesos diodais įgalino sukurti miniatiūrinius aparatus

XX-ojo amžiaus antroje pusėje lazerinė chirurgija tapo nauja ir audringai besivystančia kosmetologijos kryptimi, tačiau lazeriai naudojami ne tik chirurginiais tikslais, jie taip pasižymi ir milžinišku terapiniu potencialu. Klinikoje stebimas priešuždegiminis poveikis lazerinės raudonos šviesos poveikyje, pažeistų audinių regeneracijos spartėjimas, jų aprūpinimo kraujotaka pagerinimas gali būti siejamas su fagocitų aktyvumo augimu, ląstelių proliferacijos stiprėjimu, kraujo cirkuliacijos kraujotakos sistemoje pagerėjimu vazodilitacijos dėka.

Tačiau, kaip taisyklė, lazeriniai prietaisai yra ganėtinai sudėtingi ir brangūs įrenginiai, todėl jie dažniausiai yra naudojami tik klinikose arba kosmetikos salonuose. Kita svarbi aplinkybė, ribojanti nekontroliuojamą lazerinių įrenginių platinimą ir naudojimą, yra saugumas – tik I-os klasės prietaisai gali būti vertinami kaip santykinai saugūs naudoti buityje.

Pastaraisiais metais fizioterapijoje kaip spinduliavimo šaltiniai vis plačiau yra naudojami šviesos diodai, kadangi jie yra pigesni, lyginant su lazeriais. Šviesos diodai skleidžia nemonochromatinę, nekoherentinę ir nepoliarizuotą šviesą, jų galingumas yra 10-100 kartų mažesnis nei lazerių. Dėl savo konstrukcinio paprastumo ir atitinkamai žemesnės kainos šviesos diodų pagrindu sukurti prietaisai taikomi tais atvejais, kai nėra reikalingas didelis spinduliavimo intensyvumas. Tokiu aparatinės kosmetologijos rinkos segmentu kaip tik yra namų naudojimui skirti prietaisai.

Šviesos diodas – tai puslaidininkinis įtaisas, transformuojantis elektros srovę į šviesos spinduliavimą, kuris fizikoje yra vadinamas liuminescencija. Anglų kalboje šviesos diodas vadinamas light emitting diode (LED), t.y. šviesą skleidžiantis diodas.

Skirtingai nuo kaitrinių arba liuminescencinių lempų, šviesos dioduose elektros srovė betarpiškai transformuojama į šviesos spinduliavimą, ir teoriškai tai galima atlikti beveik be nuostolių. Iš tiesų, diodas įšyla silpnai, ir ši savybė daugeliu atveju daro jį tiesiog nepakeičiamu. Be to, šviesos diodas spinduliuoja siaurame šviesos spektre, jo spalva gryna, ką ypač vertina dizaineriai, o UV ir IR spinduliavimo, kaip taisyklė, jis neskleidžia. Šviesos diodas yra mechaniškai tvirtas ir ypatingai patikimas, jo tarnavimo laikas gali siekti 100 tūkstančių valandų, t.y., 100 kartų viršija kaitrinės lemputės ir 5-10 kartų liuminescentinės lempos tarnavimo laikus. Ir pagaliau, šviesos diodų šviesos šaltiniai – žemos įtampos elektros prietaisai, ir todėl yra saugūs.

Įdomu pažymėti, kad pačius pirmuosius šviesos diodinius aparatus odai gamino Amerikos oreivystės ir kosminės erdvės tyrinėjimų nacionalinė valdyba (NASA) kosmose patirtų žaizdų gydymui.

Kosmetologijoje dažnai yra naudojami mėyną šviesą skleidžiantys diodai (405-410 nm). Ši šviesa atitinka piką aminolevulino rūgšties – natūralaus metaboliko, iš kurio mūsų organizme gaminasi porfirinai, dalinai – hemoglobinas. Porfirinus taip pat sintezuoja ir propionobakterijos, kurios gyvena ant odos ir vaidina lemiamą vaidmenį aknės vystymesi. Sugerdamos šviesą, aminolevulino rūgšties bakterijos pereina į sužadinimo būseną ir, esant deguoniui, gali jam perduoti savo perteklinę energiją. Po to seka neaktyvios įprastinio deguonies molekulės virtimas singletiniu deguonimi, kuris sugeba inicijuoti bakterinių membranų pakenkimo procesus bei bakterijų žūtį, o tai yra efektyvus aknės gydymo metodas. Be to, mėlyna šviesa gali iššaukti azoto oksido (NO) kompleksų fotolizę, t.y. jo atsiskyrimą nuo hemoglobino, kurio geminė grupė sugeria šviesą šioje zonoje (436 nm). NO laikomas kraujagyslių sienelių susilpninimo faktoriumi, kas gali natūraliai pagerinti odos trofiką.

Geltona šviesos diodų šviesa (580 nm) pagerina odos mikrocirkuliaciją, reguliuoja jos aktyvumą ir gerina senėjančios odos išvaizdą. Manoma, kad matoma šviesa gali daryti poveikį mitochondrijų funkciniam aktyvumui. Esant pertekliniam susidarymui NO gali blokuoti mitochondrijų kvėpavimą, sukeldamas nepakankamą audinių energetinį aprūpinimą.

Giliausiai į odą prasiskverbianti raudona šviesa (630 nm) efektyviai stiprina kolageną, mažina odos poringumą, didina jos elastingumą ir tonavimo vientisumą, šviesindama pigmentines dėmes ir strazdanas.

Taigi, miniatiūrinių, saugių ir ryškių šviesos diodų dėka odos atjauninimui skirta fototerapija peržengė klinikų ir salonų slenksčius ir pateko į vartotojų namus. Gali būti, kad jau netolimoje ateityje šviesos diodų pagrindu veikiantys naminiai įrenginiai taps tokia pat įprastine interjero detale, kaip veidrodis arba stalinė lempa.

Plaukų šalinimui skirti IPL prietaisai ir lazeriai, naudojami namų sąlygomis

Depiliacija yra viena iš populiariausių lazerių ir IPL sistemų panaudojimo sričių. Šių prietaisų veikimas yra pagrįstas selektyvine fototermolize; šviesos pluoštas gali būti naudojamas pigmentinių struktūrų suardymui, jeigu tam tikro bangos ilgio išspinduliuojama šviesa paveiks folikulų arba chromoforų sudėtyje esantį melaniną.

Efektyvus plaukelių šalinimas yra grindžiamas šiais faktoriais:

 • Plaukelis savo ilgiu turi sugerti daugiau šviesos negu aplink esantys audiniai;
 • Šviesa turi įsiskverbti pakankamai giliai, kad pasiektų plaukelio svogūnėlį. Įsiskverbimo gylis yra nevienodas ir priklauso nuo bangos ilgio, poveikio srities ir spinduliavimo intensyvumo;
 • Impulso trukmė turi būti trumpesnė, negu plaukinio folikulo šiluminės relaksacijos laikas;
 • Folikulas turi sugerti impulso energiją, kuri tuo pat metu neturi pasklisti aplinkiniuose audiniuose.

Gydytojų naudojami fotoepiliacijos prietaisai, kaip taisyklė, pasižymi keletu bendrų savybių:

 • Jie skleidžia šviesą, kurios energija yra nuo 5 iki 120 dž/cm². Tokį ženklų variacijos skirtumą galima paaiškinti tuo, kad įvairūs gamintojai naudoja skirtingus energijos tankio matavimo būdus;
 • Būtinų procedūrų skaičius, kaip taisyklė, yra skirtingas - nuo 4 iki 12 ir daugiau;
 • Stabilus plaukelių augimo sumažėjimas, praėjus 12-kai mėnesių nuo paskutinės procedūros, kinta nuo 50 iki 75%.

Profesionalūs medicininiai prietaisai turi keletą trūkumų:

 • Sukelia nepatogumų klientui, kadangi jam reikia atvykti į specializuotą kliniką;
 • Procedūros kainuoja brangiai;
 • Didelę energiją turinčių prietaisų panaudojimas sukelia skausmingus pojūčius;
 • Šalutinių reiškinių, tame skaičiuje nudegimų ir odos pigmentacijos, pasireiškimo rizika.

Pastaraisiais metais rinkoje pasirodė daugybė prietaisų, skirtų atlikti lazerinę depiliaciją namų sąlygomis. Dauguma jų – intensyvios pulsinės šviesos (IPŠ) prietaisai, kadangi juos yra lengviau pagaminti ir eksploatuoti, tačiau pasitaiko ir lazerinių prietaisų.

Prietaisai, įgalinantys atlikti ilgalaikes plaukų šalinimo procedūras namų sąlygomis, suteikia vartotojui galimybę sutaupyti pinigų ir laiko. Šie prietaisai duoda tam tikrą efektą šalinant nuo kūno storus tamsius plaukelius, išskyrus veido zoną pacientams, turintiems šviesią odą. Juos taip pat galima naudoti I-IV fototipų odai visame kūne, išskyrus veido ir kaklo sritį. Prietaisai įsijungia tik kontaktuodami su oda, kad būtų išvengta galimo akių pakenkimo.

Naminiai aparatai dermatoestetinių problemų sprendimui

Tokių dermatoestetinių problemų, kaip odos atjauninimas, aknės gydymas bei žaizdų užgydymas, sprendimui yra plačiai naudojami aparatai su šviesos diodais. Jau pasirodė pirmieji modeliai, veikiantys radijo dažniu, skirti lokaliniam riebalų pašalinimui, odos stangrumo padidinimui, celiulito gydymui arba veido kontūro pakeitimui.

Aparatai su šviesos diodais veikia pagal principą fotobiostimuliacijos, kuri aktyvuoja daugumos genų ekspresiją, sužadindama ląstelių migracinį aktyvumą, ir moduliuoja augimo ir citokinų augimo faktorių lygį, kas sudaro priešuždegiminio efekto pagrindą. Kiti galimi efektai – antibakterinis aktyvumas, fibroblastų diferencijavimo į mioblastus indukcija bei fibroblastų judrumo padidėjimas.

Gydytojai naudoja aparatus su šviesos diodais patiems įvairiausiems tikslams, tame tarpe – fotorejuvenizacijai, spuogų ir rozacėjos tipo dermatozių gydymui, použdegiminės melanodermijos ir hiperpigmentacijos mažinimui.

Namams skirti prietaisai nuo profesionalams skirtų prietaisų, kuriuos naudoja gydytojai, labiausiai skiriasi tuo, kad pirmieji yra mažesni ir mažesnio galingumo. Teoriškai tai reiškia, kad jais atliekama gydymo procedūra užtrunka ilgiau.

Kintamų elektros laukų panaudojimas radijo bangų dažnio diapazone plačiai paplito estetinės medicinos gydytojų praktikoje, kadangi tai leidžia iš vidaus sušildyti dermą iki temperatūrų, sužadinančių kolageninio karkaso ir stimuliuojančių neokolagenezių pertsitvarkymą. Skirtingai nei lazerinėje metodikoje, radijo dažnuminis įšilimas nepriklauso nuo odos fototipo ir nepaliečia epidermio ląstelių. Tačiau, kaip ir dauguma kosmetinių procedūrų, šis metodas yra efektyvus atliekant visą eilę šių procedūrų, keletą mėnesių dažnai apsilankant klinikoje. Siekiant išvengti tokių nepatogumų ir buvo sukurtas „naminis“ aparato variantas, pagrįstas TriPollar technologija ir skirtas darbui su tomis kūno vietomis (šlaunys, talija, liemuo), kuriose reikia patempti ir sustiprinti odą. Aparatas naudoja mažus elektros laukų galingumus ir turi 4 elektrodus. Prietaisas įjungia automatinį temperatūros valdymą, ir kai odos temperatūra pasiekia užprogramuotą ribą, kintamos įtampos padavimas į elektrodus nutrūksta, kad oda neperkaistų. Celiulito reiškinių sumažinimas ir odos patempimas aparate vyksta trijų mechanizmų dėka: gydomosios lipolizės, drenažo ir neokolagenezės. Aparato efektyvumas namų sąlygomis buvo bandomas dalyvaujant 24 moterims savanorėms. Procedūros buvo atliekamos vienoje kūno pusėje, kita pusė buvo kontrolinė. Tipinis procedūrų poveikio rezultatas - akivaizdžiai matomas odos tekstūros pagerėjimas. Palyginus su kontroline oda, apdorotoje odoje jos suglebimo rodiklis sumažėjo nuo 1,4 iki 0,8.

Buitinių ir profesionalių fototerapijos prietaisų ateitis

Įvairiausios paskirties lazeriai ir IPL sistemos naudojimui namų sąlygomis jau tapo realybe, ir jų panaudojimas pastaraisiais metais ženkliai plinta. Šių sistemų saugumas ir efektyvumas įvairiuose prietaisuose yra nevienodas.

Be depiliacijai ir aknės gydymui skirtų prietaisų, kuriais jau plačiai prekiaujama, atsiranda vis nauji prietaisai - odos atjauninimui (rejuvenizacijai), celiulito gydymui ir varikozinio venų išsiplėtimo gydymui bei kitoms odos problemoms šalinti. Medicininiais tikslais prietaisai yra naudojami vitiligo ir psoriazės gydymui, gal būt, greitai pasirodys pardavime prietaisai skirti fotodinaminei terapijai.

Visa tai – realybė arba artimiausia ateitis. Belieka tik išsiaiškinti, ar „naminė“ fizioterapija išstums profesionalias procedūras. Panašias abejones išsako ir gydytojai, ir kosmetologinės bei medicininės įrangos platintojai. Tačiau verta prisiminti, kad rinkoje taikiai „sugyvena“ ir mažmenoje parduodamos kosmetikos priemonės, ir klinikose bei salonuose naudojami profesionalūs aparatai. Jie abipusiai papildo vieni kitus, palaiko profesionalių procedūrų sukurtą efektą, o taip pat padeda formuoti gyventojų poreikį ir norą rūpintis savimi ir savo išvaizda.